Jak léčit alergii?

8.4. 2020Rudolf Novák

Blíží se léto, příroda se probouzí po zimním spánku a s tím přicházejí i nenáviděné alergie na pyl, různé traviny a stromy. Zjednodušeně řečeno je alergie nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které by nám za normálních okolností vadit neměly. 

V posledních letech můžeme pozorovat rapidní nárůst těchto onemocnění, a to především u dětí. Klasická léčba alergie spočívá v užívání prášků, tzv. antihistaminik, které však léčí pouze následky, nikoliv samotnou příčinu. Věřte, že mnohé alergie lze léčit přírodní cestou, a to především pomocí správné stravy, bylinek a vitamínů.

Známé alergické reakce jako je kýchání, svědění, pálení a svědění očí, senná rýma a další způsobuje alergen, který se dostane do našeho těla a tělo na něj patřičně reaguje produkováním ohromného množství látky zvané histamin. Histamin je látka, kterou vyrábíme kůží, sliznicí a některými dalšími orgány a zastává v našem těle mnoho důležitých funkcí, jako je např. povzbuzení tvorby žaludečních šťáv, zvyšování průtoku krve rozšiřováním vlásečnic apod.

Při jeho nadměrné produkci však dochází ke zmíněným přehnaným reakcím. Aby se reakce spustila, musí se histamin navázat na své spínače, tzv. receptory. Nejčastější léky na alergii, které běžně užívá většina lidí, tzv. antihistaminika, této reakci brání tím, že receptor obsadí samy. Histamin se pak na ně nemůže navázat a tím se potlačuje alergická reakce. To však neřeší prvotní příčinu, kterou je nadměrná produkce histaminu v reakci na alergen, který naše tělo nesnáší.

JAK LÉČIT ALERGII PŘÍRODNÍ CESTOU

Pokud je v těle nadbytek histaminu, chová se jako toxin a způsobuje alergické stavy. Důvodem je i oslabený imunitní systém, který je vhodné podpořit užíváním bylinných přípravků. Přírodním zázrakem je bylina zvaná Perila křovitá, která obsahuje velké množství bioflavonoidů. To jsou látky, které zabraňují nadměrné produkci histaminu a řeší tak skutečnou příčinu vzniku alergie. Avšak pozor, pokud jste alergičtí na pyl, tak vám i tato samotná bylina může způsobit alergické reakce. Udělejte si vlastní zkušenost a otestujte si na svém vlastním těle. Skvělé výsledky jsou také s tzv. zelenými potravinami, ječmenem a chlorellou. Produkci histaminu mírně potlačuje i ranní studená sprcha.

ZAJISTĚTE SI DOSTATEK ŽIVIN

Dále je nezbytné si zajistit dostatek všech živin, především minerály a vitamíny. Nedostatek téměř každé živiny totiž zvyšuje propustnost buněk. A tím pak mohou unikat cenné živiny a do buněk místo nich vznikají jedovaté materiály. Pokud je například přísun bílkovin nízký, injekčně vpravená barviva pronikají do buněk, do kterých nemohou, když člověk přijímá správnou stravu. Důležité je i správné trávení. Když se totiž bílkoviny správně nestráví, mění se aminokyselina histidin za působení střevních hnilobných bakterií právě na jedovatý histamin.

JAK SE STRAVOVAT V OBDOBÍ ALERGIÍ

Vše můžeme podpořit také pomocí zdravé stravy bohaté na bioflavonoidy a vitamin C, který ničí toxické látky v těle. Základem je ovoce (s výjimkou jahod a citrusů) a zelenina (s výjimkou rajčat). Vitaminy B6, C a kyselina pantotenová (B5) mají antihistaminické účinky a nedostatek každého z těchto tří vitamínů umožnuje eozinofilům (buňkám bílých krvinek, které tvoří imunitní systém), aby se abnormálně rozmnožily, což je charakteristickým znakem alergií. Avšak především kvůli používání pesticidů a herbicidů jsme nyní v takové situaci, že ve většině zemědělské půdy chybí řada různých látek, v čele s minerály a vitamíny, a půda není schopná poskytnout jejich dostatek pro pěstování zeleniny.

Běžně pěstovaná a prodávaná zelenina tak obsahuje jen mizivé množství udávaných látek. Proto doporučuji zaměřit se v období alergie na zvýšený přísun vitamínů pomocí doplňků stravy. Vždy hledejte jejich přírodní formu, kde je vitamín organicky vázaný. Syntetický vitamín z lékárny nebo šumivé tablety s obsahem umělých sladidel mají nulovou biologickou hodnotu a spíše tělu škodí. Je také vhodné se vyhnout mléčným výrobkům, které zbytečně zatěžují imunitní systém. Vždy vše konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

PŘÍČINY ALERGIE MOHOU BÝT I PSYCHOSOMATICKÉ

Při alergii pramenící z nedostatku živin je tedy důležité si zajistit jejich dostatek. Zejména pak vitamíny v čele s vitaminem C, který podporuje imunitu a dobré trávení. Co když ale ani to nepomáhá? Pak nemusí být příčina v nedostatku živin, ale v naší mysli. I u alergie se může jednat o psychosomatické onemocnění, např. o nějakou traumatickou událost z dětství.

Pojďme si dát příklad: Některá jídla jsou emocionálně naplněná symbolickými významy, které nám podvědomě připomínají nějakou traumatickou zkušenost z dětství. Například jedincům alergickým na mléko se udělalo zle, když dostali do žaludku sondou destilovanou vodu a mysleli si, že dostávají mléko. Když naopak dostali stejným způsobem mléko a mysleli si, že dostávají destilovanou vodu, nedostavila se žádná reakce.
Tyto traumatické události mohlo naše podvědomí zaznamenat už třeba při porodu nebo v prenatálním období.

Pamatujte si tedy, že pojídáním prášků člověk neřeší skutečnou příčinu alergie, ale pouze potlačuje její následky. Hledejte proto příčiny, proč vaše alergie vzniká a na co se během léčby soustředit. Přírodní látky, bylinky a vitamíny vám na této cestě mohou až překvapivě dobře pomoci.

Komentáře